Let
70%
Kraftig
Blød
50%
Tanninsk
Tør
20%
Sød
Lav syre
40%
Høj syre
159,95 DKK
21 på lager
Guldmedalje: Tellus 2010
Vinen fremtræder med en smuk kirsebær-farve med en lilla nuance.
Bouquetten meget udtryksfuld med aromaer af violer, lakrids og ikke mindst jordens mineraler, som gør denne vin til en helt speciel duft-oplevelse.
Butxet Sira de Son Claret er en meget koncentreret vin, som har en dejlig vedholdende eftersmag af sorte bær og blomster.
Vinen er perfekt til de mere krydrede retter, såsom lam og vildt.
Denne lækre Syrah fra Butxet er lavet på 97-98% Syrah og 2-3% Callet.Vinen er lagret i 13 måneder på nye amerikanske og franske egefade. Aromaerne er meget afvekslende, intense og udtryksfulde. Dominerende antydninger af violer, lakrids og hints mineral på en baggrund af røgede og krydrede noter af vanilje. Finishen er behagelig og varm. En meget koncentreret, glat vin med noter af modne sorte bær og syltetøj. Denne vin fremstår levende fra sin store krop, den afbalancerede leg på tungen og den harmoniske, lange finish. Serveringstemperatur for fuldt ud at nyde denne fremragende vin: mellem 18°C og 20°C.
Til dig, der gerne vil Klar til at drikke, men kan sagtens klare et par år mere i flasken
MERE INFORMATION
Om vinen
Sølvmedalje: Mundus vini 2008
Sølvmedalje: Zarcillo 2009
Vivino: Blandt top 10% af alle vine i verden
Udseende
Aroma
Smagsnoter
Passer til
En detaljeret
Beskrivelse
DEN VIGTIGE
Info
vide lidt mere om vinen.
Vintype
Drue
Land
Område
Producent
Årgang
Alkoholprocent
Indhold
Drikkes bedst
...er skudt igang med et 𝗕 𝗥 𝗔 𝗚 !
Spar op til 67% på vores vine.
Login eller opret en bruger og se alle de super gode tilbud!